Obsah

  NAVŠTÍVILI SME KRAKÓW A OSVIENČIM     

Typ: ostatné
  NAVŠTÍVILI SME KRAKÓW A OSVIENČIM      1Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.

Dňa 17.5.2019 sa žiaci 9.A a 9.C triedy zúčastnili školského výletu v Poľsku pod vedením p. uč. Ing. Jany Jurkovičovej a za prítomnosti Mgr. Michala Labaja a Mgr. Kataríny Balvoňovej.  Počas výletu sme navštívili historické centrum mesta Kraków a koncentračný tábor Auschwitz.  

O 6,30 hod sme plní očakávaní vyrazili z Liptovského Mikuláša. Do centra Krakówa sme sa dostali medzi 10 a 11 hodinou. Hneď po príchode do mesta nás očaril Wawel, sídlo kráľov a princezien. Kraków je fascinujúci, plný histórie a milých domácich. Veľkoleposť hlavného námestia, ktoré patrí medzi najväčšie v Európe a ktorého dominantou je Mariánsky kostol, žiakov ohromila. V centre mesta sme dali žiakom krátky rozchod, aby mali možnosť nie len si niečo kúpiť ale aj obzrieť si Sukiennice – luxusné trhovisko v centre Krakova a zažiť atmosféru tohto krásneho miesta.

Krátko po 12,00 sme opustili Kraków a pomocou nášho autobusu  sme sa presunuli do mesta Osvienčim, kde sme o 14,00 hod navštívili jeden z najväčších nacistických vyhladzovacích táborov Auschwitz  I a Auschwitz II – Auschwitz-Birkenau. Pocity po príchode do tábora boli veľmi silné, no stálo to za to. Keďže nás bolo veľa, rozdelili sme sa do dvoch skupín. Kontrola pred vstupom do tábora pripomínala letiskovú kontrolu. Vstup, budovy, exponáty a skutočné príbehy s ktorými nás sprievodkyne oboznámili pôsobili veľmi deprimujúco, no vlastná skúsenosť žiakov s týmto miestom sa nedá nahradiť žiadnou učebnicou či výkladom v škole. Hoci sa počasie ku koncu dňa zhoršovalo, čo umocnilo zážitok z tohto miesta, troška sme aj zmokli, vôbec nám to nevadilo.

Spiatočná cesta sa nám kvôli dopravnej nehode o niečo predĺžila, no po úspešnom dni sme sa pred 23 hodinou šťastne vrátili domov. Veríme, že žiaci si z dnešného dňa odniesli veľa zážitkov a poučných informácií.

Na záver by sme touto cestou radi poďakovali našim žiakom Terézií Doblejovej a Jurajovi Ševcovi za zhotovenie a úpravu fotografií z výletu.


Vytvorené: 3. 6. 2019
Posledná aktualizácia: 3. 6. 2019 09:59
Autor: