Obsah

 

 

 

 

Rozhlasová relácia v škole

Typ: ostatné
Október – Mesiac úcty k starším
V mesiaci október sa viac ako inokedy venuje pozornosť starším ľuďom, ich životu, starostiam a problémom, ale aj radostiam a spomienkam na mladosť. Preto sme si aj prostredníctvom rozhlasovej relácie pripomenuli akí dôležití pre nás sú všetci naši starkí a starké. Vyberáme pár slov z našej relácie a dúfame, že aj takto ich aspoň trošku potešíme.
Kedysi ktosi vymyslel prirovnanie, v ktorom práve k jeseni prirovnal životnú zrelosť človeka. Pýtať sa PREČO je zbytočné, lebo odpoveď je veľmi jednoduchá. Človek celý život odovzdáva svojim blízkym to najlepšie zo seba – svoje skúsenosti, múdrosť, energiu, všetok svoj voľný čas, až príde ten čas, kedy pocíti únavu a uvedomí si, že on sám by už potreboval niekoho, kto by mu stratenú energiu dodával a staral sa oň.
Pani umelkyňa Jeseň vytvára diela očarujúce ako tá najkrajšia paleta žiarivých farieb. Takýmto krásnym umeleckým dielom je aj človek vo svojej jeseni života. Formoval ho majster ŽIVOT skúškami, radosťami, ale aj trápením a starosťami. Často mu ostávajú už len spomienky na všetky tie roky prežité najprv doma s najbližšími, potom v škole s kamarátmi, neskôr v práci s kolegami. No s rokmi a pribúdajúcimi vráskami prichádzajú aj choroby, ktoré niektorí naši starí ľudia prežívajú osamote, často aj na nemocničných lôžkach. Ako sa k nim správame my malí a mladí, plní sily, keď nás najviac potrebujú? Dokážeme ich potešiť svojou prítomnosťou, milým slovom a trpezlivým počúvaním? Ako im prejavujeme svoju spolupatričnosť? Jeseň života si každoročne pripomíname v októbri ako Mesiac úcty k starším. Vážme si svojich starkých, učme sa od nich a nezabúdajme na nich. Urobili pre nás veľa a zaslúžia si našu pozornosť, lásku a úctu.

Na záver ešte úprimné slová vďaky tým, ktorí dali život našim rodičom:

Vďaka Vám za všetko, za slnečné dni,
za prebdené noci, za pokojné sny.
Vďaka Vám za všetko, za trpezlivú dlaň,
za pohladenie v bôli i za milú tvár.
Vďaka Vám za všetko, za každý vrúcny cit,
bez tepla Vašich sŕdc nemohli by sme žiť.
Vytvorené: 4. 10. 2018
Posledná aktualizácia: 4. 10. 2018 11:03
Autor: