ZŠ Márie Rázusovej – Martákovej
Základná škola
Márie Rázusovej-Martákovej
ZŠ Márie Rázusovej – Martákovej
Základná škola
Márie Rázusovej-Martákovej
S čím Vám môžeme pomôcť ?
rozšírené vyhľadávanie

Nesúď knihu podľa obalu

Nesúď knihu podľa obalu

„Dievčatá krajšie kreslia ako chlapci. Futbal je šport pre chlapcov. Blondínky nevedia šoférovať.“ Predsudky, ohováranie, odsudzovanie či porovnávanie sa na jednej strane, na strane druhej povzbudenie, dodanie sily a učenie sa od druhých.

28 žiakov z 3.B, 3.A a 4.D si 17. 1. na dvoch vyučovacích hodinách pod taktovkou pani učiteľky Radičovej vyskúšalo aktivitu s názvom Osoby s príbehom Kamenná polievka. Naučili sa, čo je to predsudok či stereotyp.
Zamýšľali sa nad otázkami ako vnímame iných ľudí, podľa čoho súdime, akí sú. Škatuľkujeme? Aké sú naše predsudky a prečo je dobré vedieť s nimi pracovať. Spoločne sme sa učili kriticky myslieť.
Úlohou žiakov bolo vytvoriť príbeh o človeku, ktorého videli len na obrázku. Mali mu dať meno, vymyslieť, z akého štátu pochádza, koľko má rokov, kde žije, čím sa živí, čo má rád a podobne. Žiaci pracovali v skupinách a tvorili o tomto človeku z fotky plagát.
Až po tejto časti aktivity sa dozvedeli, že ľudia na obrázkoch majú aj reálne mená a mali hádať, ktoré meno komu patrí len na základe výzoru či pohlavia. Neskôr mali možnosť prečítať si reálne životné príbehy o ľuďoch z obrázkov a mali sa rozhodnúť, ku ktorej osobe príbeh patrí.

V závere prebehla diskusia. Porovnávanie toho, čo sme vytvorili a čo je realita, tiež spätná väzba, dojmy a skúsenosti s témou samotných žiakov.

Dátum vloženia: 18. 1. 2023 7:25
Dátum poslednej aktualizácie: 18. 1. 2023 7:27

Aktuality

Facebook

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou - 51

Anketa

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Darujte 2 % z dane

2%

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30