ZŠ Márie Rázusovej – Martákovej
Základná škola
Márie Rázusovej-Martákovej
ZŠ Márie Rázusovej – Martákovej
Základná škola
Márie Rázusovej-Martákovej
S čím Vám môžeme pomôcť ?
rozšírené vyhľadávanie

Bezpečná cesta do školy

Bezpečná cesta do školy

Začal sa školský rok a školáci odchádzajú denne za svojimi povinnosťami, a teda denne sú v bezprostrednom styku s cestnou premávkou.

     Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši v snahe predísť dopravnej nehodovosti detí prináša niekoľko odporúčaní, aby sa školák nestal účastníkom dopravnej nehody.  

     K ohrozenej kategórii účastníkov cestnej premávky patria najmä deti mladšieho školského veku, ktoré sú denne v bezprostrednom styku s cestnou premávkou. Cestou do školy sa musia samostatne orientovať a bezpečne riešiť neustále sa meniace dopravné situácie.

     Dopravnej výchove dieťaťa je potrebné venovať pozornosť už od najútlejšieho veku a  zároveň preň byť dobrým príkladom.

     Je mu potrebné zdôrazniť, že musí chodiť po chodníku, na vozovku smie vstúpiť len ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje auto. Nemá vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu prekážajú vo výhľade,  cez cestu  má  prechádzať kolmo a po vyznačených priechodoch pre chodcov a samozrejme, musí rešpektovať farby na semafore.

     Dieťa v cestnej premávke musí byť viditeľné. Jeho odev by mal byť dostatočne pestrofarebný, prípadne s reflexnými nášivkami, aby vodič už z diaľky zbadal malého školáčika a zvýšil svoju pozornosť.

     Veľmi dôležitý je aj výber cesty do školy. Vyberajte nie najkratšiu, ale najbezpečnejšiu trasu. Je potrebné dbať na to, aby dieťa prechádzalo cez vozovku čo najmenej, na miestach s malým dopravným ruchom prípadne tam, kde je priechod pre chodcov riadený svetelnou signalizáciou. Ak si dieťa zvykne chodiť určitou trasou a pozná základné pravidlá cestnej premávky, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke.

     V neposlednom rade je deti potrebné upozorniť aj na riziká spojené s počúvaním hudby zo slúchadiel počas pohybu v cestnej premávke. Nielen zrak, ale aj sluch pomáha účastníkom cestnej premávky včas a správne reagovať na možné nebezpečenstvá súvisiace s cestnou premávkou.

     Zároveň upozorňujeme všetkých vodičov – jazdite pozorne, dávajte pozor na rozšantené deti, ktorým istý čas potrvá, kým sa trochu sústredia a zvyknú si na každodenné povinnosti. Nezabudnite, že sú medzi nimi aj vaše deti a aj malá nepozornosť môže mať následky na život celej rodiny.

Dátum vloženia: 5. 9. 2023 20:21
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 9. 2023 20:26

Aktuality

Facebook

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Anketa

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Darujte 2 % z dane

2%

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30