Obsah

Európsky týždeň mobility na Základnej škole Márie Rázusovej-Martákovej

Typ: ostatné
Európsky týždeň mobility na Základnej škole Márie Rázusovej-Martákovej 1Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.

Európsky týždeň mobility prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivovaním jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu.

Do kampane EURÓPSKYTÝŽDEŇMOBILITY sa každoročne zapája viac miest z rôznych krajín, v roku 2018 sa zapojilo celkom až 54 krajín s počtom 2792 zaregistrovaných samospráv. Stúpajúci počet prihlásených miest je citeľný aj na Slovensku. V roku 2018 sa počet zaregistrovaných samospráv oproti predošlému roku zvýšil o 5 a teda sa do kampane pridalo až 54 slovenských miest a obcí.

Témou ročníka 2019 je Bezpečná chôdza a cyklistika so sloganom PREJDIME SA SPOLU!. Tento rok počas európskeho týždňa mobility bol dôraz kladený na bezpečnú chôdzu a jazdu na bicykli ako aj na ich výhody pre zdravie, životné prostredie.

Tento školský rok sa aj naša základná škola rozhodla zapojiť do kampane európskeho týždňa mobility a v týždni od 16. do 20. septembra sme pripravili pre žiakov 2. stupňa, t.j. pre 291 žiakov.  aktivity podporujúce využívanie alternatívnych spôsobov dopravy po našom meste. Žiaci absolvovali 4 stanovištia. Na prvom stanovišti sa popasovali s jazdou na bicykli, kde nešlo o rýchlosť, ale o techniku jazdy. Na ďalších stanovištiach sa oboznámili s povinnou výbavou bicykla, preverili si svoje vedomosti o dopravných značkách a na stanovišti zdravotnej prípravy rovesníckym vzdelávaním starší spolužiaci predali svoje skúsenosti a poznatky ohľadom resuscitovania a podávania informácií pri volaní rýchlej zdravotnej pomoci.

Počas dvoch dní medzi nás zavítala aj JUDr. Anna Poliaková z dopravného inšpektorátu PZ SR a svojou účasťou prispela k odbornosti celej akcie.

Všetci zúčastnení žiaci dostali ako darček reflexný prvok (reflexný pásik) a policajné pexeso, ktoré nám poskytla JUDr. Anna Poliaková.

Žiaci aktivity hodnotili kladne, zdokonalili sa nielen vo vedomostiach a zručnostiach danej problematiky, ale odchádzali aj obohatení novými vedomosťami a skúsenosťami.


Vytvorené: 9. 10. 2019
Posledná aktualizácia: 9. 10. 2019 08:17
Autor: